Savoir-vivre – po odwiedzinach

savoir-vivre     Po manierach poznacie swoich gości.

     Niestety działa to w obie strony, tak samo można poznać się i na nas. A dlaczego? Bo jeśli byliśmy w odwiedzinach, to po pierwsze wypada podziękować za przyjęcie, a po drugie należy zaprosić gospodarzy do siebie.

     Podobnie, jeśli to u nas byli goście, to po wizycie należy spodziewać się zaproszenia do domu naszych gości. Jeśli go nie dostaniemy, możemy przypuszczać, że nie chcą z nami utrzymywać kontaktów towarzyskich. Nie jest to powód do obrażenia się i nieodzywania się do nich do końca życia, ale jest to sygnał, żeby nie uwzględniać ich podczas zapraszania na kolejne przyjęcia.

     Drugi problem, niestety często spotykany, a niezmiernie kłopotliwy dla gospodarzy – to goście, którzy przyjęli zaproszenie, a nie pojawili się na uroczystości. To nie tylko brak manier, ale i sprawienie przykrości gospodarzom. W takiej sytuacji należy po uroczystości przeprosić, pojadając ważny powód swojej nieobecności. Każdy zrozumie, jeśli dowie się, że gości dopadła nagła choroba, wypadek lub jakiś nieszczęśliwy wypadek w domu (na przykład sufit zalany przez sąsiada).     Jeśli goście zawiodą nas i nie doczekamy się przeprosin z wyjaśnieniami, to zapomnijmy o tych osobach – to ludzie o złych manierach i kontakty z nimi zwykle grożą nieprzyjemnościami. A nikt nie lubi być traktowany jak przysłowiowe „piąte koło u wozu”.


Foxy

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Tymczasem… przemijamy

     Listopad, jeśli się w niego zagłębić, jest miesiącem bardzo nostalgicznym, skłaniającym do wspomnień, do przemyśleń. Listopad jest idealnym czasem, by...

Zamknij