Naturalne planowanie rodziny
     Prawidłowa faza wyższych temperatur w cyklu bez poczęcia dziecka (od pierwszej wyższej temperatury po szczycie do ostatniego dnia cyklu) trwa 11-17 dni. Tyle czasu funkcjonuje ciałko żółte. Po tym czasie zanika, spada poziom progesteronu, obniża się podstawowa temperatura ciała kobiety, złuszcza się rozrośnięta i rozpulchniona błona śluzowa macicy i rozpoczyna się miesiączka.

     Faza lutealna może być skrócona w okresie dojrzewania, po porodzie i w premenopauzie, co jest normą. W innym okresie życia kobiety faza wyższych temperatur krótsza niż 10-11 dni może być objawem niedomogi lutealnej. Jeśli natomiast temperatura utrzymuje się na wyższym poziomie przez 18 dni lub dłużej, wskazuje to na ciążę lub przetrwałe ciałko żółte. W ciąży ciałko żółte utrzymuje swoja funkcję przez 15-16 tygodni, aż do przejęcia jego zadań przez łożysko. Tak długo trwa też faza wyższych temperatur.


     Naturalne planowanie rodziny metodą Rötzera ma bardzo wysoką, udokumentowaną skuteczność w odkładaniu poczęcia. Miarą skuteczności jest Indeks Pearla odzwierciedlający liczbę nieplanowanych poczęć przypadających na 100 par stosujących daną metodę w ciągu roku. Im niższy wskaźnik PI, tym metoda ma większą skuteczność:

  • w okresie niepłodności względnej IP wynosi od 0,1 do 0,9,
  • w okresie niepłodności bezwzględnej IP wynosi 0.

     Skuteczność stosowania metody Rötzera w odkładaniu poczęcia, tak jak każdej metody rozpoznawania płodności zależy od:

  • Jakości metody. Metoda Rötzera jest wyjątkowo dokładna, pozwala w bardzo precyzyjny sposób określić aktualny stan płodności i odłożyć poczęcie dziecka nawet ze 100% pewnością.
  • Dobrego nauczenia się metody. Warto szkolić się u kompetentnego nauczyciela, najlepiej na kursie dla użytkowników.
  • Dokładności stosowania metody. Należy ściśle trzymać się reguł metody.

     Jeśli chodzi o planowanie poczęcia, NPR również jest skuteczne. Wiele kobiet dopiero dzięki obserwacji swoich cykli dowiaduje się, kiedy ma owulację. Jest to przydatne zwłaszcza u kobiet, które nie mają książkowych 28-dniowych cykli, a tym samym owulacji w okolicach 14 dnia, tylko później.

     Wbrew pozorom, metody NPR są bardzo łatwe do nauczenia się. Zwykle już po kilku cyklach kobieta bardzo dobrze orientuje się w zmianach zachodzących w jej cyklu, potrafi bez problemu rozróżnić rodzaje śluzu i zmiany zachodzące w szyjce, co chyba sprawia najwięcej problemu w obserwacjach. W cyklach nieregularnych można „przewidzieć” nadejście miesiączki i uniknąć niemiłej niespodzianki. NPR pomaga wychwycić również problemy takie jak np. brak owulacji czy niedomoga lutealna, dzięki czemu kobieta może rozpocząć leczenie.Ania000

Strony: 1 2 3

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Jej zielone oczy – odc. 6

Uczucia są kruche. Nie są w stanie przetrwać wszystkich przeciwności. Czasem wystarczy delikatny podmuch wiatru, by domek z kart się...

Zamknij