Anoreksja

anoreksja     Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny (od greckich słów an – pozbawienie, brak i oreksis – apetyt).

     Anoreksja, podobnie jak bulimia, jest zaburzeniem odżywiania. Polega na dążeniu do ograniczenia masy ciała, wyraźnie poniżej norm przyjętych w odniesieniu do wieku i wzrostu, przy jednoczesnej nieprawidłowej ocenie własnego wyglądu. W miarę trwania procesu ograniczania pożywienia mogą wystąpić zaburzenia somatyczne, a nawet zmiany zanikowe w ośrodkowym układzie nerwowym.

     W ciągu ostatnich trzydziestu lat zwiększyła się częstotliwość zachorowań. Ma to związek ze wzrostem wpływu mediów na kształtowanie modelu idealnej sylwetki i stylu życia.

     Oprócz tego, że media mają obecnie większy wpływ na rozwijającą się młodzież, problemem jest także to, że wzorce propagowane w mediach są niewłaściwe. Można oczywiście uznać, że lansowanie szczupłej sylwetki jest korzystne w czasach obciążonych otyłością, jednak świat mediów idzie dalej, lansując chudość. Inną kwestią jest to, że o wiele istotniejsze jest pokazywanie modelu zdrowego trybu życia, niż oddzielonej od rzeczywistości szczupłej sylwetki.

     Wprawdzie mówi się również o tym, że chudość modelek nie jest zdrowa, że efekt chudości osiągają niezdrowymi sposobami, ale nastolatek pragnących tak wyglądać to w żaden sposób nie zniechęca. Rozsądek nie weźmie góry tam, gdzie występuje silne pragnienie zakorzenione przez medialny nacisk.

     Anoreksja wybiera. Nie dotyczy wszak 100% populacji młodzieży. Wybiera osoby o określonych cechach osobowości, z pewnymi obciążeniami, z pewnym profilem rodzinnym.

     W okresie dojrzewania, który jest okresem największego ryzyka zachorowania, nie można mówić o w pełni wykształconych cechach osobowości. Badacze jednak zwracają uwagę, że u osób z jadłowstrętem psychicznym najczęściej spotykane są cechy osobowości obsesyjno–kompulsywnej, osobowości histerycznej oraz osobowości o cechach schizoidnych.     U pacjentek z anoreksją zauważa się nieprawidłowe relacje małżeńskie rodziców oraz nieprawidłowe funkcjonowanie podwójnych relacji pomiędzy chorą a każdym z rodziców z osobna. Badacze wyodrębnili cechy rodziny anorektycznej: sztywność relacji wewnątrz rodziny, brak rozwiązywania konfliktów oraz blokowanie uzyskania autonomii przez osobę chorą. Rodzice rozbudzają w dziecku nadmierne aspiracje i wmawiają mu, że to od jego sukcesów zależy pozycja rodziny.

     Odchudzanie hamuje rozwój biologiczny, przez co i konflikty związane z dojrzewaniem.

Strony: 1 2

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Zakupy z listą

     Idziesz na zakupy, wydaje ci się, że kupujesz wyłącznie niezbędne rzeczy. W kasie sklepu zostawiasz znaczną część wypłaty. W domu...

Zamknij