Przygotowania do karmienia piersią

     Warto przygotować miejsce do karmienia. Powinno być wygodne (duża poduszka pod plecy), w zacisznym miejscu i z dala od przeciągów. Przy fotelu (kanapie) w zasięgu ręki powinien znajdować się mały stolik, gdzie można postawić picie, np. butelkę z wodą mineralną czy pilota od telewizora (oglądanie telewizji w trakcie karmienia niektórym mamom pozwala się zrelaksować, co ma zbawienny wpływ na laktację).


     Wybierając szpital, w którym planujemy urodzić dziecko, należy zwrócić uwagę również na podejście personelu do spraw związanych z karmieniem naturalnym. Najlepiej spytać innych kobiet, czy położne pomagają przystawiać dzieci do piersi, czy nie dokarmiają sztucznym pokarmem, czy można liczyć na doradców laktacyjnych. Pierwsze dni po porodzie mają największe znaczenie dla karmienia piersią, a często kobiety wyczerpane porodem nie mają sił na wykłócanie się o pomoc przy pierwszych próbach przystawiania dziecka. Dlatego trzeba o tym pomyśleć zawczasu.     Warto zdobyć namiary na najbliższą poradnię laktacyjną. Numer telefonu, godziny przyjęć, zasady wizyt domowych. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek problemów z karmieniem może nie być na to czasu (i nerwów). Już w czasie ciąży należy rozejrzeć się za lekarzem pediatrą, który ma pojęcie o karmieniu piersią i jest jego zwolennikiem. Niestety nie jest to normą, gdyż wielu pediatrów zamiast pomóc biednej matce od razu proponuje przejście na karmienie butelką lub dokarmianie.

     No i najważniejsze. Trzeba uwierzyć w siebie i nastawić się do karmienia piersią optymistycznie. Wielkość, czy kształt piersi mają drugorzędne znaczenie, bądź żadne. Tak naprawdę laktacja zaczyna się w głowie, a nie w piersiach, a ze wszystkimi problemami związanymi z karmieniem można sobie poradzić, co nie znaczy, że problemy muszą się pojawić.

Powodzenia!raczula
materiały zebrano przy współpracy z kruczkiem

Czy w szpitalu, w którym rodziłaś, mogłaś liczyć na wsparcie położnej laktacyjnej?
Zagłosuj w ankiecie i weź udział w dyskusji

Strony: 1 2

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Powiedz mi, jak masz na imię

     Pani Jola pracuje z mamą jednej z moich przyjaciółek. Aż do chwili, kiedy cała prawda o pani Joli wyszła na...

Zamknij