Mądre zabawki dla siedzącego niemowlaka (6 – 12 m-cy)

zabawki dla niemowląt     Wraz z rozwojem dziecka zmieniają się jego potrzeby i preferencje. Dotyczy to każdej sfery życia dziecka, zarówno odżywiania, rozwoju społecznego, umiejętności fizycznych, jak i zabawy. Dostosowujemy do wieku dziecka pożywienie, otoczenie, sposoby aktywności. Zabawki również.

Zabawki dla siedzącego dziecka (6 – 12 miesięcy).

     W tym czasie niezbędne są zabawki, którymi można się bawić na siedząco, ponieważ jest to w chwili obecnej ulubiona pozycja dziecka. Można wykorzystać używane wcześniej grzechotki, aby dziecko mogło przekładać je z rączki do rączki, stukać i grzechotać. Wiele radości sprawią mu marakasy, tamburyn, bębenek, drewniany młotek i deska z plastikowymi „gwoździami” do wbijania w otwory. Warto kupić wieżę do nakładania kółek czy kubeczki do wkładania jeden w drugi. Najfajniejsze i tak okażą się pewnie garnki z kuchni i wszystko, co można do nich wrzucić.

     Niezbędne wręcz są różnego rodzaju piłki, duże i małe. Przydadzą się drewniane klocki, pojemniki do wkładania i wyjmowania drobnych zabawek. Dobrze, jeśli przedmioty mają różne struktury, umożliwia to rozwijanie zmysłu dotyku. Pozwalaj dotykać dziecku rożnych powierzchni: gładkich, chropowatych, szorstkich, miękkich, twardych, włochatych, ciepłych i zimnych.

zabawki dla niemowląt

     Warto układać zabawki nie tylko wokół dziecka, tak, aby je miało w zasięgu rączek, ale też trochę dalej, w zasięgu wzroku, aby zachęcać tym do pierwszych prób raczkowania.

     Około 9 miesiąca dziecko uczy się wstawać na własnych nóżkach, dobrze wtedy wykorzystać jako miejsce zabawy i pierwszych prób wstawania łóżeczko ze szczebelkami. Dziecko, chwytając je, zaczyna wstawać oraz „sprężynować”, czyli po prostu zginać i prostować kolanka. W tym czasie można wykorzystać różnego rodzaju chodziki czy skoczki, ale trzeba mieć na uwadze, ze dziecko nie może przebywać w takim urządzeniu zbyt długo! Jego kręgosłup jest jeszcze bardzo słaby. Niektórzy lekarze wręcz zakazują używania takich zabawek.

     W tym wieku ulubioną zabawą dziecka jest upuszczanie zabawek, dlatego uważaj, co dajesz mu do rączki. Bardzo często boli nas od tej zabawy kręgosłup, bo dziecku nieprędko się to nudzi.     Około 12 miesiąca życia dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Wspaniałe są wtedy różnego rodzaju zabawki do pchania, odpychania się nóżkami i do ciągnięcia na sznurku. Dobrym rozwiązaniem jest zakup stabilnego stolika z zabawkami, przy którym dziecko będzie mogło samodzielnie stać i uczyć się utrzymywania równowagi. Niezapomniane przeżycie dla dziecka, to konik na biegunach, często stający się ulubioną w tym czasie zabawką, czy bezpieczna huśtawka na dworze.eva

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Tanto amor

Nagość.      Jakie emocje niesie za sobą to słowo? Dla każdego inne. Pozytywne, negatywne, erotyczne, czyste, nostalgiczne. Dla jednych nagość jest...

Zamknij