Koślawość kolan

     Dziecko nie rodzi się z dojrzałymi i wykształconymi układami. Również układ kostno-stawowy kształtuje się w dzieciństwie. W okresie niemowlęcym nogi malucha są nieco szpotawe. Taki stan fizjologicznie może utrzymywać się do około 3 roku życia. W okresie przedszkolnym układ kolan dziecka przechodzi w koślawy. Do pewnego stopnia jest to stan fizjologiczny, który może utrzymywać się do 10 roku życia.


     O koślawości kolan (nogi w kształcie litery X) mówimy, gdy przy złączonych i wyprostowanych kolanach między stopami tworzy się odstęp. Gdy koślawość nie przekracza 10 stopni to znaczy odległość między kostkami przyśrodkowymi przy nogach złączonych i wyprostowanych nie jest większa niż 4 – 5 cm uważana jest za prawidłową. Należy w takim wypadku jedynie dziecko obserwować i kontrolować czy odstęp między stopami nie powiększa się. Jeśli koślawość utrzymuje się u nastolatka, jest ryzyko, że będzie ona trwała.

Jeśli dziecko boryka się
z problemem nadwagi, rodzice
powinni zasięgnąć porady
lekarskiej i uzgodnić sposób
postępowania celem redukcji wagi.

     Koślawość częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn ze względu na znacznie szerszą kobiecą miednicę.

     Koślawość sprawia, że dzieci mają dużo większą tendencję do stawania w rozkroku czego należy unikać. Przy dużej koślawości może to prowadzić do pogłębienia wady. Dzieci otyłe i z nadwagą mają tendencję do koślawości kolan. Jeśli dziecko boryka się z problemem nadwagi, rodzice powinni zasięgnąć porady lekarskiej i uzgodnić sposób postępowania celem redukcji wagi. Pozwoli to m.in. uniknąć pogłębiania koślawości kolan. Z drugiej strony, jeśli dziecko ma koślawe kolana, należy pilnować, by nie nabywało zbędnych kilogramów, co utrudni bądź uniemożliwi korygowanie wady postawy.


     Dzieci z koślawością:

 • powinny jak najwięcej siedzieć po turecku,
 • powinny ograniczać sporty obciążające stawy kolanowe (narty, łyżwy, rolki),
 • nie powinny uczestniczyć w długich spacerach i wędrówkach,
 • nie powinny siadać na klęczkach między piętami, gdzie stopy i łydki skierowane są zewnątrz.

     Leczenie i korekcja koślawości.

     Dzieciom z koślawością kolan zaleca się noszenie obuwia z obcasem Thomasa lub specjalistyczne wkładki dobrane przez lekarza. Rodzic nie powinien nigdy samodzielnie decydować o doborze obuwia korekcyjnego!

     Ponadto zaleca się:

 • gimnastykę korekcyjną,
 • basen (pływanie kraulem),
 • jazdę na rowerze,
 • masaż klasyczny,
 • terapia manualną.

     Dzieci ze stwierdzoną koślawością powinny być leczone pod nadzorem lekarza ortopedy.Magda Korzańska

Comments

 1. Alka napisał:

  U mojego synka zdiagnozowano koślawość kolan ok pol roku temu. od tego czasu codziennie obowiązkowa jest gimnastyka korekcyjna a 2-3 razy w tygodniu wybieramy się na basen albo na rower (zależy od pogody). poza tym Adaś nosi buty korekcyjne Memo. mam nadzieję, że za kilka miesięcy pozbędziemy się wady kolan u Adasia a ja zrzucę kilka kilogramów poprzez ćwiczenia razem z synem :)

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Chory facet w domu

     Dlaczego zawsze denerwuje mnie ignorancja facetów w temacie choroby? A może to nie ignorancja, tylko pokazywanie „jaki ja jestem twardy”....

Zamknij