Przebieg ciąży tydzień po tygodniu

9 tydzień
Mama: ciąg dalszy objawów ciąży takich jak zmęczenie, senność, zmiany nastroju, nudności, wymioty, zachcianki, brak lub wzmożony apetyt, częste oddawanie moczu. Mogą wystąpić też: zgaga, niestrawność, zaparcia. W tym czasie należy spożywać lekkie potrawy. Ważna jest odpowiednia dieta.
Dziecko: w tym tygodniu zarodek ma 2cm i waży 2g. Powstają rysy twarzy i uwidacznia się szyja. Następuje szybki rozwój oczu. Uszy nabierają kształtu. Kostnieją żebra i kręgi. Zanikają kręgi ogonowe, a całe ciałko dziecka pokryte jest naskórkiem płodowym.

10 tydzień
Mama: do objawów ciąży możemy dodać zmiany w piersiach. Brodawki ciemnieją, a przez skórę piersi można zaobserwować siatkę naczyń krwionośnych (niebieskie linie). Obwód talii się zwiększa i rośnie apetyt. Ustępują nudności i wymioty.
Dziecko: przypomina już miniaturowego człowieka. W jamie ustnej tworzą się kubki smakowe, na dłoniach linie papilarne. Następuje wzmożony rozwój gruczołów dokrewnych: grasicy, tarczycy i nadnerczy. W tym czasie formuje się także moszna u chłopców i łechtaczka u dziewczynek.
Pamiętaj mamo o tym, żeby nie przyjmować żadnych leków bez konsultacji z lekarzem. Nawet tych od bólu głowy.


11 tydzień
Mama: w tym czasie ma nadal huśtawkę nastrojów. Raz jest podekscytowana, szczęśliwa, pełna energii, raz płaczliwa, rozdrażniona, pełna obaw o zdrowie maleństwa.
Dziecko: doskonali się zmysł dotyku. Malec zaciska dłonie w piąstki. U chłopców rozwija się prącie a u dziewczynek macica i pochwa.

12 tydzień
Mama: Twoje ciało powoli zmienia się, brzuszek ciążowy robi się widoczny. To czas, w którym najczęściej robione jest pierwsze USG.
Dziecko: waży już 7g i mierzy 5,5cm. Podniebienie zarasta, tworzą się mięśnie umożliwiające pracę jelit. Pęcherzyk żółciowy (żółtkowy) rozpoczyna produkcję żółci. Tworzy się coraz więcej połączeń nerwowych.

13 tydzień
Mama: spodnie robią się coraz ciaśniejsze w pasie. Dno macicy jest już wyczuwalne nad spojeniem łonowym.
Dziecko: nerki już pracują i wydalany jest mocz – do krwiobiegu mamy, przez łożysko. Zaczyna robić minki, nadymać policzki, marszczyć czółko i uczy się ssać. Waży już 13-20g i mierzy 65 – 80mm.
Kończy się I trymestr ciąży.

14 tydzień
To początek II trymestru ciąży. Dziecko waży już ok. 25g i mierzy 80-90mm.

15 tydzień
Mama: mogą wystąpić krwawienia z dziąseł i z nosa, spowodowane to jest zmianami hormonalnymi w organizmie.
Dziecko: zwiększa się masa i długość maluszka. Tworzy się tkanka tłuszczowa – brunatna, która będzie się przekształcać w energię.

16 tydzień
Dziecko: zaczyna je pokrywać tzw. puszek płodowy (lanugo), do którego będzie się przyczepiać maż płodowa. To uchroni skórę maluszka przed macerowaniem i ułatwi przejście przez kanał rodny. Wprawne oko lekarza może już zobaczyć płeć dziecka podczas badania USG.

17 tydzień
Mama: brzuszek staje się coraz większy, także piersi zmieniają rozmiar. W tym tygodniu najprawdopodobniej zostaniesz skierowana na badania krwi na poziom cukru.
Dziecko: ulubioną zabawką maluszka jest teraz pępowina. Intensywnie ćwiczy odruch chwytania. Ma już 12cm długości i waży 100g.


18 tydzień
Mama: możesz już odczuwać pierwsze ruchy dziecka jako „motylki w brzuchu”. Nie są to jeszcze kopnięcia, które nie pozostawiają wątpliwości, że to już TO. Możesz też zacząć odczuwać bóle podbrzusza i boków, które są spowodowane przez rozciąganie się więzadeł podtrzymujących macicę.
Dziecko: waży już 150g i mierzy 25cm. Ćwiczy cały czas nóżkami i rączkami, wykonuje fikołki w brzuszku. To czas, w którym na badaniu USG można stwierdzić ewentualne wady serduszka, czy inne nieprawidłowości.

19 tydzień
Mama: pamiętaj, żeby spać na lewym boku. Dlaczego? Pozycja na brzuchu odpada z wiadomych powodów, natomiast pozycja na plecach powoduje, że cały ciężar macicy spada na kręgosłup, jelita oraz aortę i żyłę główną dolną, co może powodować bóle kręgosłupa, gorsze trawienie, hemoroidy oraz niedotlenienie. Dlaczego najkorzystniej spać na boku? Taka pozycja pozwoli na lepszy przepływ krwi w organizmie przyszłej mamy.
Dziecko: płuca są już prawie wykształcone, wypełnione wodą. Maluszek jeszcze nie umie oddychać, ale z uporem trenuje wdechy i wydechy poprzez absorbowanie i wydalanie płynu owodniowego.

Strony: 1 2 3 4

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Jak przygotować się do porodu

Czekając na nieuniknione.      Jak wieść gminna niesie, trudno jest dogodzić kobiecie. A czy kobieta potrafi dogodzić sobie sama? Często nawet...

Zamknij