Dolegliwości ciążowe

     Lekkostrawna dieta zapobiega również innej dolegliwości – zaparciom. Bardzo często kobiety mają ochotę na słodycze i w ciąży pozwalają sobie na zjadanie ich w większych ilościach. Organizm bardzo szybko reaguje na taką dietę, pojawiają się zaparcia, a w ich następstwie często hemoroidy. Obie dolegliwości ciężko zwalczać. Pomaga jedzenie produktów bogatych w błonnik (pieczywo pełnoziarniste, otręby, warzywa i owoce). Jeśli zaparcia nie mijają, można wspomagać dietę pijąc siemię lniane i jedząc suszone owoce – śliwki, morele, jabłka. Nie wolno stosować środków przeczyszczających, a na hemoroidy jedynie maści lub czopki przepisane przez lekarza.


     Rozstępy są zmorą ciężarnych kobiet. Niestety ich tworzenie w głównej mierze zależy od skłonności, stanu skóry jeszcze przed ciążą i nie można się ich w 100% ustrzec. Pomaga codzienna pielęgnacja skóry, natłuszczanie jej oliwką lub balsamem.

     Kolejną, niezależną od nas, dolegliwością jest częste oddawanie moczu. Problem ten pojawia się w zasadzie przez całą ciążę, ale nasila się na początku i pod koniec ciąży. Jest to normalne, ucisk powiększającej się macicy powoduje zwiększenie parcia na pęcherz. Nie da się temu zapobiec i należy pamiętać, że każdy niepokojący objaw, jak ból czy pieczenie, należy skonsultować z lekarzem, gdyż może być początkiem infekcji (zakażenia układu moczowego bardzo często zdarzają się przyszłym mamom).


     Bóle kręgosłupa dopadają wiele przyszłych mam. Najbardziej doskwierają w ostatnim trymestrze ciąży. Ich przyczyną są m.in. hormony powodujące rozluźnienie połączeń stawowych, aby dziecko mogło swobodnie rozwijać się i urodzić, jak również przyrost masy ciała mamy i dziecka. Aby unikać bólu kręgosłupa lub zminimalizować dolegliwości, należy pamiętać o prawidłowej postawie oraz ćwiczeniach, a unikać podnoszenia ciężarów i długiego siedzenia w jednej pozycji.

     Podsumowując, na wiele dolegliwości ciążowych nie mamy wpływu, są objawem stanu „błogosławionego” i nie leczy się ich, a jedynie łagodzi mądrym postępowaniem, dietą i zabiegami pielęgnacyjnymi. Pocieszające na pewno jest to, że wraz z przyjściem na świat wyczekanego maleństwa również dolegliwości ustępują i zwykle nie pozostawiają po sobie śladu.Moniś76

Strony: 1 2

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Antykoncepcja w telegraficznym skrócie

     Jak wiadomo antykoncepcja ma zapobiegać ciąży, jednak nie wszystkie zabezpieczenia dają stuprocentową pewność i nie dla każdej kobiety się nadają....

Zamknij