Brak miesiączki

     Amenorrhoea bywa objawem zespołu policystycznych jajników, schorzenia będącego jednym z głównych powodów, dla których kobieta nie może zajść w ciążę. PCO spowodowane jest przede wszystkim zwiększeniem poziomu androgenów (męskich hormonów płciowych), przez co upośledzone zostaje dojrzewanie pęcherzyków w jajnikach. Zespołowi towarzyszy szereg innych objawów, poza zanikiem miesiączek jest to nadmierne owłosienie, które nierzadko pojawia się w miejscach właściwych mężczyznom, tycie, utrata włosów, zmiany skórne. Diagnostyka PCO jest procesem złożonym i obejmuje szereg różnych badań. Leczenie uzależnione jest od objawów i planów pacjentki. Lekarz decyduje, czy zasadna byłaby interwencja chirurgiczna, czy też należy ograniczyć się do farmakoterapii. Nieleczone PCO wiąże się bezpośrednio z brakiem owulacji, a w jego wyniku z niemożnością poczęcia, przerostem błony śluzowej macicy, który może stać się przyczyną wielu chorób oraz ze stanami zapalnymi lub innymi schorzeniami jajników, będącymi efektem niepękających, z czasem obumierających w nich pęcherzyków Graffa.

brak miesiączki
>
     Miesiączka zanika u kobiet drastycznie, niewłaściwie lub długotrwale odchudzających się. Dieta, która powoduje duży spadek wagi w krótkim czasie wpływa niekorzystnie na cały organizm, w kontekście miesiączek zaś doprowadza do rozregulowania układu hormonalnego. Zahamowanie miesiączkowania u kobiet na diecie wiąże się bezpośrednio z zanikiem owulacji, ta zaś z nieprawidłowo funkcjonującymi jajnikami, które w wyniku ograniczenia ilości dostarczanych organizmowi kalorii zaprzestają produkcji hormonów płciowych, a także z brakiem wydzielania hormonów gonadotropowych przez przysadkę.

     Podobnie kwestia miesiączek przedstawiać się może u tych kobiet, które intensywnie ćwiczą, ciężko pracują fizycznie, przewlekle przemęczonych. Ciężka praca, wysiłek związany z uprawianiem sportu czy intensywnymi ćwiczeniami powoduje zwiększenie wydzielania endorfin, które w dużych ilościach powodują zmiany w funkcjonowaniu przysadki. Źle działająca przysadka powoduje zwiększenie wydzielania prolaktyny (powodującej wszelkie nieregularności cyklu, przesunięcie czy też zanik owulacji, a wraz z nią miesiączki), a także pociąga za sobą niewłaściwą pracę jajników.

     Na brak miesiączki cierpią również kobiety chore na ortoreksję (mające obsesję na punkcie zdrowej, właściwej dietetycznie żywności), anoreksję czy bulimię.


     Przyjęto, że jeden cykl w roku bez miesiączki nie musi budzić niepokoju. Nawet zdrowej, regularnie miesiączkującej kobiecie zdarza się cykl bezowulacyjny, w wyniku którego nie dochodzi do krwawienia. Jeśli jednak w kolejnym cyklu miesiączki nadal nie ma czy też taki stan trwa już dłuższy czas, kobieta zaś nie jest w ciąży, powinna niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza ginekologa. Każdy powód wymaga lekarskiej interwencji i swoistego postępowania. Brak miesiączki to nie tylko problem z płodnością. Może bowiem wskazywać na szereg nieprawidłowości i chorób, poczynając od łagodnych guzów, przez zaburzenia hormonalne, niewłaściwe działanie narządów, wady w budowie macicy, jajników, a na nowotworach skończywszy. Często zdarza się, że bagatelizując z pozoru błahy problem z cyklem czy miesiączkami, unikając lekarza, stwarza się chorobie czy zaburzeniu dogodne warunki do rozwoju i upośledzania kolejnych procesów. Bywa, że gdy w końcu kobieta trafia do gabinetu ginekologa, na wiele skutecznych terapii i działań jest już za późno.Katarzyna Perkowska

Strony: 1 2

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Kurze wypalenie

     Nadeszła wiekopomna chwila. Czułam od dłuższego czasu, że się zbliża. Jak już zdałam sobie sprawę z macierzyńskiego dożywocia, poczułam wszechogarniające wypalenie....

Zamknij