Sezon pięknych stóp

Pielęgnacja pięt
     Pęknięcia – charakterystyczne dla pięt – są często efektem niesystematycznej ich pielęgnacji. Wiele osób niestety dba o nie tylko w okresie, kiedy są one widoczne i tylko wówczas poświęca im czas. Zdarza się jednak, że pęknięcia są wywołane brakiem witaminy A w organizmie, dlatego jeśli dbamy o stopy, a mimo tego pęknięcia się pojawiają, postarajmy się uzupełnić niedobory tej witaminy. Przyczyną pękania pięt mogą być także choroby: grzybica lub cukrzyca, dlatego warto skonsultować się z lekarzem. Ze względu na ryzyko infekcji, trzeba o stopy dbać przez cały rok.

     Pięty mają tendencję do wysuszania, dlatego podstawą jest ich nawilżanie oraz zmiękczanie, by nie doszło do powstania zrogowaciałej warstwy, a następnie jej pęknięć.

     Stopom nie wystarczy woda z mydłem, potrzebują prawidłowej kąpieli, najlepiej połączonej z moczeniem w naparze z ziół. Do tego celu idealnie nadają się lawenda, mięta, szałwia oraz rumianek. Jeśli skóra stóp jest wysuszona, użyjmy siemienia lnianego, jeśli pojawił się stan zapalny, dodajmy do wody napar z nagietka, ziela krwawnika czy liście brzozy.     Kąpiel nóg powinna trwać około pół godziny. W tym czasie możemy dolewać gorącą wodę, jednak najpierw wyciągnijmy stopy z naczynia, wyrównajmy temperaturę i dopiero po tym włóżmy je ponownie.

     Po takiej kąpieli, nie zapomnijmy o wtarciu w osuszone stopy kremu, może to być maść z witaminą A i dodatkiem alantoiny.

     Pamiętajmy o tym, iż lepiej zapobiegać, niż leczyć. Trzymając się tej zasady, unikniemy nawet najdrobniejszych pęknięć i będziemy mogły cieszyć się pięknie wypielęgnowanymi stopami przez cały rok.

Spaceruj na bosaka!
     Latem staraj się często zrzucać buty i chodzić po trawie czy piasku na bosaka. To najprostsza forma masażu. Na podeszwach stóp znajduje się bowiem mnóstwo receptorów czuciowych, których uciskanie i pobudzanie poprawia funkcjonowanie całego ciała.Wrastające paznokcie
     Przyczyną wrastania paznokci jest albo niewłaściwe ich obcinanie, albo noszenie zbyt ciasnego obuwia. Żeby zapobiec wrastaniu paznokci należy:

  • nosić wygodne buty z szerokimi i wysokimi czubkami, które nie będą uciskały palców
  • obcinać paznokcie prosto, nie można ich zaokrąglać

Bolesne odciski
     Bolesne odciski łatwo usunąć, mocząc nogi w gorącej wodzie, a następnie przykładając na odgniecione miejsce przekrojony ząbek czosnku. Nogę owinąć bandażem, a na noc włożyć skarpetkę. Rano znów wymoczyć. Odcisk odpadnie. Jeśli nie odpadnie – powtarzać do skutku.izajka

Strony: 1 2

Komentuj:

*

* Skopuj to hasło:

* Napisz lub wklej hasło tutaj:

Przeczytaj poprzedni wpis:
» Zaburzenia snu w pierwszym trymestrze ciąży

     Pierwszy trymestr - trzy dolegliwości, których możesz się spodziewać. Prawie wszystkie kobiety w ciąży, w pewnym momencie mają problemy ze...

Zamknij